Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, która musi być wykupiona przez każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Użytkownicy samochodów zadają jednak pytanie – kiedy nie trzeba płacić za OC? Czy polskie prawo przewiduje takie sytuacje?

Czy wiesz, kiedy nie trzeba płacić za OC?

Polskie prawo wyraźnie mówi, że każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa tego typu pozwala na chronienie interesów innych użytkowników drogi w razie kolizji czy wypadku spowodowanych przez posiadacza polisy. To właśnie polisa OC pozwala na wypłatę odszkodowania dla osób poszkodowanych czy też na naprawę zniszczeń. CO jedna w przypadku samochodów nieużywanych, które miesiącami stoją w garażu? Jeśli samochód jest nieużywany, czy konieczne jest opłacanie składki OC? Kiedy nie trzeba płacić za OC?

Okazuje się, że OC obowiązuje też w przypadku samochodów zepsutych czy nieużywanych. Nie jest bowiem trudno wyobrazić sobie sytuację, w której nieużytkowane auto zostaje skradzione i powoduje nim szkody. W przypadku samochodów uszkodzonych, również możliwe jest wyrządzenie szkód – np. zarysowując lakier sąsiedniego samochodu podczas otwierania drzwi.

W jakich sytuacjach nie trzeba płacić za OC?

Warto wiedzieć, kiedy nie trzeba płacić za OC. Ma to miejsce przede wszystkim w sytuacji, kiedy samochód zostaje wyrejestrowany lub przerejestrowany na zabytkowy. Wyrejestrowanie samochodu możliwe jest w bardzo konkretnych przypadkach: zezłomowania pojazdu, sprzedaży auta w kraju lub poza jego granicami, kradzieży. W przypadku samochodów zabytkowych, pojazd musi spełnić określone warunki, aby możliwe było jego przerejestrowanie. Kiedy właściciel takiego samochodu będzie chciał nim pojeździć (np. udać się na zlot klasyków), wystarczy, że zakupi ubezpieczenie krótkoterminowe.

Comments are closed.

Pin It https://beesafe.pl/porady/ulga-rehabilitacyjna-na-samochod/ https://beesafe.pl/porady/eurotax-wycena-samochodu/ https://beesafe.pl/porady/darmowy-raport-vin/