Okna drewniane w wielkim stylu wróciły do łask. Stylowe, naturalne ramy wyposażone w nowoczesne przeszklenia wyróżniają się doskonałymi parametrami i walorami estetycznymi. Kupno wysokiej klasy okien drewnianych jest inwestycją na długie lata. Jednak, żeby ramy zachowały swoją świeżość nawet przez kilkadziesiąt lat, trzeba poświęcić im odrobinę uwagi. Jak dbać o okna z drewnianymi ramami? Sprawdź!

 

Jak poprawnie myć okna drewniane?

Okna narażone są na ciągłe działanie zmiennej pogody, mają kontakt z zanieczyszczeniami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Z tego względu podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne mycie przeszkleń i ram. Okna drewniane należy myć etapami. Na początek, przetrzyj je „na sucho”. Kurz gromadzący się na szybach i w zakamarkach ram jest prawdziwą pożywką dla mikroorganizmów szkodzących strukturze drewna. Po wstępnym przetarciu okna, możesz przystąpić do mycia ram, a później szyb. Unikaj mocnych detergentów (szczególnie tych zawierających w sobie amoniak), które mogłyby naruszyć lakier. Doskonały efekt uzyskasz, używając wyłącznie ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie szoruj profili ostrymi myjkami. Użyj miękkiej szmatki lub gąbki. Kiedy profile wyschną, wetrzyj w nie specjalną pastę albo mleczko do pielęgnacji drewna.

 

Drobne uszkodzenia

Raz na jakiś czas (najlepiej dwa razy w roku, w okresie wiosennym i jesiennym), dokonaj dokładnego przeglądu okien – nasmaruj uszczelki, wykonaj test szczelności przy użyciu kartki papieru i sprawdź, czy w ramach nie ma żadnych uszkodzeń. Drobne pęknięcia czy zarysowania na ramie nie oznaczają konieczności wymiany elementu. Drewno można poddawać renowacji, odświeżać jego kolor i strukturę.

Comments are closed.

Pin It