Jazda na nartach to prawdziwa przyjemność. Trzeba jednak pamiętać, by zapewnić sobie komfort wybierając wyłącznie najlepszy sprzęt. Dlaczego panie powinny wybierać wyłącznie buty narciarskie damskie?

Buty narciarskie damskie a męskie – różnice

Panie mają inaczej zbudowana stopę niż panowie. Trzeba o tym pamiętać wybierając buty narciarskie.

Stopa kobieca jest przeważnie mniejsza, węższa i ma niższe podbicie. Warto również pamiętać, że odległość od stopy do kolana jest również mniejsza u kobiet, dlatego buty narciarskie damskie są krótsze.

Biorąc pod uwagę wszystkie te różnice w budowie stopy damskiej i męskiej producenci proponują inne buty narciarskie dla kobiet. Buty narciarskie damskie są mniejsze i węższe. Ważnym elementem jest również ciężar buta. Damskie buty narciarskie są lżejsze, gdyż kobiety zazwyczaj są drobniejsze i męskie buty byłyby zbyt toporne.

Warto również pamiętać, że panie lubią ciekawą kolorystykę. Producenci również to wzięli pod uwagę. Wybierając buty narciarskie damskie można liczyć na wiele barwnych propozycji, które będą świetnie komponowały się zresztą stroju.

Jak dopasować odpowiednie buty narciarskie?

Dobranie wygodnych butów narciarskich to konieczność. Tylko wtedy długie godziny na stoku będą prawdziwą przyjemnością, a nie torturą.

Wybierając buty narciarskie damskie należy dobrze dopasować ich rozmiar. Należy dokładnie zmierzyć długość stopy, a następnie dodać 0,5 – do 1 cm długości. Ważne, by do jazdy sportowej zaniechać dodawania dodatkowego centymetra. Dobrze dopasowane buty przełożą się na większą precyzję wykonywanych ruchów.

Kolejnym krokiem jest dopasowanie sztywności buta. Dla osób początkujących odpowiednie będą buty o flexie 40-70. Osoby, które mają już duże umiejętności mogą zdecydować się na buty, których flex wynosi 100 lub więcej.

Chcąc dobrze wybrać buty narciarskie damskie należy poświęcić trochę czasu na dobranie odpowiedniego rozmiaru. Stopy muszą być wypoczęte. Warto również założyć skarpety narciarskie. Przymierzając buty powinnyśmy w pierwszej chwili mieć wrażenie, że są one lekko za ciasne. Buty należy zapiąć dosyć delikatnie, a po kilku minutach dociągnąć zapięcie.

Po około 15 minutach buty złapią temperaturę stopy i właśnie wtedy można zorientować się, czy są odpowiednie. Buty powinny być dopasowane. Błędem jest wybieranie zbyt luźnych butów. Może grozić to poważną kontuzją, gdyż noga nie jest w stanie oddziaływać na nartę.

But narciarski damski, w którym, po przyjęciu pozycji narciarskiej, stopa delikatnie cofa się robiąc miejsce dla palców jest dobrany idealnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty narciarskie.

Comments are closed.

Pin It