Chwila nieuwagi wystarczy, aby popełnić poważny błąd na stacji paliwowej. Wlanie benzyny do diesla może wyrządzić silnikowi poważną krzywdę. Co należy zrobić, jeśli wlejesz do baku niewłaściwe paliwo? Sprawdź!

Wlanie benzyny do diesla… I co dalej?

Wbrew pozorom wlanie benzyny do diesla jest powszechnym zjawiskiem. Mimo tego, że dystrybutory znajdujące się na stacjach benzynowych są dobrze opisane, wiele osób chwyta za zły pistolet i tankuje pojazd niewłaściwym paliwem. Co ciekawe, właściciele samochodów zasilanych benzyną są w lepszym położeniu. Ze względu na stosunkowo duże rozmiary końcówki ON, włożenie jej we wlew pojazdu z silnikiem benzynowym jest niemożliwe albo bardzo trudne.

Co należy zrobić, kiedy zatankujesz niewłaściwe paliwo? Jeśli zauważysz swoją pomyłkę jeszcze przed uruchomieniem silnika, możesz odetchnąć z ulgą. W tym przypadku stosunkowo łatwo uniknąć groźnej awarii. Nieodpowiednie paliwo należy wypompować ze zbiornika, a następnie dokładnie wyczyścić przewody i filtr. Warto zlecić mechanikowi sprawdzenie stanu pojazdu przy pomocy komputera. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że silnik nie został uszkodzony.

W najlepszym położeniu znajdują się osoby mające samochody ze starszymi silnikami wysokoprężnymi. Jeśli ilość benzyny będzie niewielka, wystarczy dolać diesla do pełna, aby nieodpowiednie paliwo się przepaliło.

Czarny scenariusz

Sytuacja komplikuje się, kiedy wyruszysz samochodem w trasę. Możesz mieć pewność, że szybko odczujesz skutki swojej pomyłki. Auto zatankowane złym paliwem zacznie się „dławić”, nierównomiernie pracować, aż w końcu całkowicie odmówi posłuszeństwa. W tym przypadku naprawa uszkodzonego pojazdu może wynieść kilka tysięcy złotych.

Comments are closed.

Pin It