Wśród licznych elementów eksploatacyjnych samochodu znajdują się również wycieraczki szyb, które także należy systematycznie wymieniać. Tym, co można uznać za pozytywną stronę sytuacji, jest fakt, że koniec żywotności wycieraczek jest trudny do przeoczenia. Niestety często jest lekceważony, co może doprowadzić do sytuacji, że z pozoru tak błahy element, unieruchomi nas na drodze. Zatem jak często wymieniać wycieraczki szyb. Co świadczy, że nadszedł na to czas i jak zwiększyć ich żywotność?

Co świadczy o zużyciu wycieraczek szyb

O tym, że wycieraczki szyb powinny zostać jak najprędzej wymienione, świadczy przede wszystkim ich nieefektywna praca. Dlatego też, jeśli praca wycieraczek nie zapewnia kierowcy odpowiedniej widoczności, ponieważ rozmazują wodę i brud na szybie, smużą lub przerywają w trakcie pracy, należy je jak najszybciej wymienić. Również piski i skrzypienia, a nawet chrobotania wycieraczek oznaczają, że ich pióra są już wyeksploatowane. Ponadto takie symptomy jak wyszczerbienie gumy, jej utlenienie czy rozwarstwienie to także oznaka zużycia wycieraczek, która obliguje nas do ich natychmiastowej wymiany.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wycieraczki szyb to konstrukcja, na którą składają się dwa podstawowe elementy. Są nimi pióra wycieraczek, które wymieniamy najczęściej oraz ich przeguby, czyli ten podzespół, do którego montowane są pióra. Same pióra producenci zlecają wymieniać co około 2 lata

Oczywiście jest to przybliżony interwał wymiany, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od intensywności używania wycieraczek, a także ich prawidłowej eksploatacji. W przypadku przegubów, których wymiana jest droższa i bardziej skomplikowana, należy przeprowadzić ją wtedy, gdy zauważymy słabnący nacisk piór na szybę.

Prawidłowe użytkowanie wycieraczek szyb

Jeśli chcemy cieszyć się sprawnymi wycieraczkami szyb jak najdłużej, to warto zadbać o ich prawidłową eksploatację. W ten sposób jesteśmy w stanie odwlec w czasie ich wymianę. Podstawą jest tu oczywiście unikanie tak zwanej pracy na sucho, która po prostu niszczy gumową powierzchnię piór. 

Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie zabezpieczenie piór wycieraczek w czasie zimy. Przede wszystkim chodzi tutaj o zapobieganie ich przywieraniu i przymarzaniu do szyby. W większości modelów samochodów można po prostu odginać wycieraczki lub stosować specjalne nakładki ochronne. Co natomiast z samą wymianą wycieraczek? Gdzie kupimy wycieraczki do szyb?

Jak i gdzie kupować wycieraczki szyb?

Tak jak i inne podzespoły samochodowe, wycieraczki szyb dostępne są praktycznie we wszystkich sklepach z częściami motoryzacyjnymi. Najwygodniej i najszybciej kupimy je jednak przez Internet np. w sklepie Ucando.pl. Przy czym ich zakup niesie ze sobą konieczność dopasowania wycieraczek do modelu naszego samochodu. Co ważne pod uwagę należy brać nie tylko rodzaj wycieraczki, ale także jej rozmiar. 

Ponadto w niektórych modelach samochodów inną długość ma wycieraczka znajdująca się od strony kierowcy, a inną ta od strony pasażera. Dlatego przy zakupie wycieraczek szyb warto kupować komplet. A kupując w sklepie internetowym, szybko znajdziemy wycieraczki pasujące do modelu naszego auta.

Comments are closed.

Pin It