Fakt, że firma otrzymała certyfikat BRC nie oznacza zakończenia przygody z tym tematem. Wiele organizacji przekonanych jest, że może powrócić do swoich starych nawyków, nie dbając o powierzone nowe normy odnoszące się do bezpieczeństwa żywności. Nie można na to pozwolić – tym bardziej, że co jakiś czas przeprowadzony może być audyt BRC przez jednostkę certyfikującą, m.in. przez DJB doradztwo.

Niezapowiedziana kontrola BRC

Dokument GFSI Benchmark wersja 2020 sprawił, że jeden audyt BRC może przybrać formę kontroli niezapowiedzianej. Firmy, jakie uzyskały certyfikację z zakresu bezpieczeństwa żywności, materiałów opakowaniowych oraz magazynowania i dystrybucji, mają mieć co najmniej jeden niezapowiedziany audyt raz na trzy lata. Tak, taka niekontrolowana wizyta to najlepsza motywacja do tego, aby pamiętać o normach BRC na każdym kroku. Może się bowiem okazać, że niezapowiedziana kontrola wykaże wiele uchybień. Co dalej za tym idzie, pozyskana certyfikacja może zostać odebrana. 

Zalety niezapowiedzianych audytów BRC

Ktoś powie, że takie niezapowiedziane kontrole nie są zgodne z etyką. Błąd! W tej właśnie kwestii wszystko jest zgodne, ponieważ dzięki temu można się faktycznie przekonać, kto tak naprawdę się stara, a kto jednak postanowił postawić krzyżyk na nowych standardach. Zaletami z niezapowiedzianych audytów BRC są:

  • utrzymana kultura bezpieczeństwa żywności,
  • potwierdzenia działania systemów i procedur w zakresie utrzymania bezpieczeństwa żywności na każdym etapie produkcji, czy też dostarczania, magazynowania, itd.,
  • zwiększenie zaufania klientów.

Tak, warto również wspomnieć o klientach, którzy na pewno będą ciekawi tego, czy dane przedsiębiorstwo robi wszystko, aby utrzymać narzucone sobie standardy.

Przyznana ocena

Co przyniesie ze sobą niezapowiedziany audyt BRC? Przyznanie oceny od której będzie zależeć to, co nastąpi w kolejnym okresie. Do myślenia powinny sobie wziąć te firmy, które otrzymają ocenę C lub D. Jest to znak do tego, że kontrole będą odbywały się częściej, ponieważ zostały wykryte pewne nieprawidłowości. Temat przykry, ale należy dążyć do tego, aby owe nieprawidłowości zlikwidować najszybciej jak się tylko. Tym bardziej, że kolejna, niezapowiedziana odbyć się może w ciągu kolejnych czterech miesięcy. Dana firma musi zrobić wszystko, aby pokazać, że dąży do odzyskania zaufania, na nowo dbając o wysoki standard bezpieczeństwa żywności, zgodnie z obowiązującą normą. 

 

Comments are closed.

Pin It