Praca za granicą Polski zawsze kojarzy się przede wszystkim z wysokimi zarobkami. Jeszcze do niedawna do krajów takich jak Francja czy Niemcy wyjeżdżaliśmy przede wszystkim do prac sezonowych czy też jako opiekunowie osób starszych. Dzisiaj coraz większa rzesza specjalistów decyduje się na pracę poza granicami Polski. Dlaczego?
Wysoka pensja to nie wszystko!
Praca za granicą czeka przede wszystkich na specjalistów z takich branż jak Automotiv, IT, ale również elektroników, specjalistów od grafiki. Olbrzymia szansa na zatrudnienie wiąże się nie tylko z wysokimi zarobkami, ale też z możliwością podnoszenia kwalifikacji. Nie jest tajemnicą, że duże, zagraniczne koncerny wiedzą, że inwestycja w pracownika to inwestycja w samą firmę. Poza samymi kursami i szkoleniami pracownicy mają możliwość pracowania w międzynarodowych zespołach, co także przekłada się na znaczny wzrost doświadczenia, ale i nowe znajomości. Międzynarodowe środowisko sprzyja wymianie myśli, kreatywności… i zdobywaniu nowych przyjaźni.
Kwestie podatkowe – jak radzić sobie z nimi za granicą?
Podejmując się zatrudnienia w Niemczech czy innych krajach EU nie musimy nadmiernie martwić się o kwestie prawne. Na mocy umów zawartych w obrębie UE pracownicy mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy krajami związkowymi i podejmować zatrudnienie. Po zakończeniu roku podatkowego konieczne jest jednak złożenie deklaracji podatkowej. Pamiętajmy o tym, że odzyskanie podatku z Niemiec czy z innych krajów UE nie jest trudne – możemy wnioski złożyć samodzielnie, lub też skorzystać z pomocy jednego z wyspecjalizowanych biur podatkowych. Rozliczenie się z fiskusem jest konieczne!
Decydując się na emigrację wspólnie z rodziną warto również mieć na względzie dodatki i zasiłki socjalne, które w krajach członkowskich możemy pobierać na nasze dzieci. To dodatkowy zastrzyk gotówki, który pozwoli na zapewnienie lepszych warunków bytowych dzieci.
Comments are closed.