Najczęstszą chorobą, która występuje u pacjentów dentystycznych, jest próchnica. Istnieje wiele powodów jej powstawania, wśród których wymienia się przede wszystkim niewłaściwą higienę i spożywanie nadmiernej ilości cukru. Dowiedz się, w jaki sposób leczyć tę dolegliwość oraz jak zapobiec jej powstawaniu. 

Próchnica zębów – co należy o niej wiedzieć?

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica zębów to choroba, która wiąże się ze stopniowym odwapnieniem i rozpadem twardych tkanek zębów. Dolegliwość jest związana z działaniem bakterii na czyste szkliwo, co w konsekwencji prowadzi się do powstawania nieestetycznych dziur

Przyczyny powstawania próchnicy

Wymienia się kilka przyczyn powstawania próchnicy. Jedną z nich jest wrodzony brak szkliwa. Najczęściej jednak na zaburzenie to cierpią pacjenci, którzy regularnie spożywają słodycze oraz słodzone napoje. Niedokładne oczyszczenie zębów po zjedzeniu tego rodzaju produktów prowadzi do osadzania się na zębach bakterii, rozkładających cukry, zawarte w pożywieniu. W wyniku tego powstają kwasy, które rozpuszczają szkliwo, prowadząc do osłabienia zdrowej tkanki. Osadzone na zębach coraz bardziej wnikają w poszczególne warstwy, w konsekwencji czego pojawiają się ubytki. 

Objawy próchnicy 

Próchnica może objawiać się na różne sposoby, w zależności od stopnia jej zaawansowania. Na samym początku mogą to być białe lub ciemne plamy na najbardziej widocznej powierzchni szkliwa. W zaawansowanym stadium dochodzi do ubytków w zębach, co nazywane jest próchnicą głęboką. Tego rodzaju dolegliwość powoduje nieprzyjemne uczucie w trakcie spożywania posiłków oraz zwiększa wrażliwość szkliwa na zmianę temperatur, a także skrajne smaki np. słodki, kwaśny czy ostry. Czasami występuje również samoistny ból, który przeszkadza pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu. 

W jaki sposób leczyć próchnicę i jak zapobiegać jej powstawaniu? 

W momencie, gdy zauważy się objawy próchnicy, należy niezwłocznie umówić się na wizytę do specjalisty. Leczenie stomatologiczne może przebiegać na trzy sposoby w zależności od stopnia zaawansowania zaburzenia. 

 

    • Remineralizacja szkliwa – wykonywana w początkowym stadium choroby. Polega na oczyszczeniu zabarwionych fragmentów zęba i pokryciu matowych plam specjalistycznymi preparatami fluorescencyjnymi.   
  • Plombowanie – polega na oczyszczeniu ubytku zęba z osiedlonych na nim bakterii, a także dokładnym wyczyszczeniu zaatakowanej tkanki. W trakcie zabiegu stosowany jest specjalny materiał, którego celem jest wypełnienie dziury w zębie.
  • Leczenie kanałowe – wykorzystuje się je w najbardziej zaawansowanym etapie próchnicy, w którym bakteria doprowadziła do zapalenia miazgi zęba. 

 

Aby zapobiec powstawaniu próchnicy, niezbędne jest odpowiednie, dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku lub jeśli to niemożliwe codziennie rano i wieczorem. Należy również wykonywać nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej. Warto także stosować zdrową dietę, ograniczając spożywanie słodyczy i napojów przetworzonych. Pomocne są również wszelkiego rodzaju regularne wizyty dentystyczne. Specjaliści, którzy pracują w profesjonalnych miejscach takich, jak AllSmiles Dental, oceniają stan uzębienia, dostosowując do niego zabiegi profilaktyczne, które zapobiegają powstawaniu próchnicy. 

 

Comments are closed.

Pin It https://beesafe.pl/porady/samochod-bez-prawa-jazdy/ https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/spioszki-niemowlece-z-ogonkiem/ http://80.82.64.206/user/Babystuff