Przyszli rodzice dbają o to by ich jeszcze nienarodzone dziecko, było zdrowe. Dlatego też, by zapewnić mu już w brzuchu mamy robi się wszelkie badania. Jednym z takich badań jest test pappa. 

Czym jest test Pappa ?

Test Pappa jest badaniem biochemicznym, które pozwala ocenić poziom białka Pappa oraz wolnego beta hCG u przyszłej mamy. Taki test jest wykonywany poprzez pobranie krwi od pacjentki z żyły łokciowej. Następnie krew przechodzi laboratoryjną analizę. By zrobić taki test, należy wcześniej zrobić badanie USG. Takie USG określi tak zwaną przezierność karkową płodu oraz jego budowę anatomiczną. Test ten wykonywany jest między 11 a 14 tygodniem ciąży. 

Jaka jest cena testu Pappa?

Test Pappa cena jest różna w zależności od tego, w jakim mieście chcemy go zrobić oraz od tego, na jakim poziomie jest sama klinika. Z reguły jednak cena zaczyna się od około 200 złotych. Sięgać natomiast może nawet do 350 złotych. 

Test Pappa ryzyko pośrednie – czym jest?

Test Pappa ryzyko pośrednie to możliwość wystąpienia trisomii. Warto także wiedzieć, że złe wyniki testu Pappa, nie dają 100% pewności, że dziecko będzie chore. W sytuacji ryzyka jest rekomendowane także badanie nieinwazyjnie DNA płodu. Ryzyko pośrednie to także obliczone ryzyko wynoszące od 1:300 do  1:100. Gdy występuję takie ryzyko, to pacjentka zostaje poddana dalszej diagnostyce i badaniom.  Zalecana jest także wizyta  u lekarza – genetyka. Przyczyny złego wyniku testu mogą być różne dlatego, tak ważne jest, by specjaliści dalej pomogli w danej sytuacji. 

Dzięki temu, że kobiety badają się w ciąży i są pod stałą kontrolą lekarza, to mogą wiedzieć, jaki jest stan zdrowia ich dziecka. Dzięki temu, że obecna technologia jest tak rozwinięta można wcześnie wykryć ewentualne wady i wdrożyć leczenie jeszcze przed urodzeniem się dziecka. Każda kobieta, która jest w ciąży powinna, zrobić taki test. Im wcześniej wada zostanie wykryta, tym większe szanse na to, że dziecko będzie można wyleczyć.

Comments are closed.

Pin It