Dom, w którym czujemy się komfortowo to przede wszystkim dom, w którym zatrzymywane jest ciepło. Dzisiaj o stratach energii cieplnej mówi się bardzo dużo – szczególnie w kontekście rosnących stale cen za energię elektryczną czy paliwa. Aby zachować komfort życia warto w każdy możliwy sposób zadbać o odpowiednie docieplenie naszego domu. Jedną z opcji są okna pasywne. Jak działają?
Okna pasywne na polskim rynku
Okna pasywne nie są dzisiaj nowością – są one dostępne na polskim rynku od przynajmniej dekady. Faktem jest jednak, że znacząco zmieniają się technologie i ich dostępność. Dzisiaj okna pasywne to rozwiązanie, na które może pozwolić sobie większość z nas. Nowoczesne okna pasywne do niedawna kojarzone były wyłącznie z domami pasywnymi – czyli budynkami, w których straty energii są stosunkowo niewielkie. Okna pasywne możemy jednak zastosować również w mieszkaniach – to spore udogodnienie! Okna pasywne pozwolą na przygotowanie domu lub mieszkania do jak najmniejszych strat energetycznych. Jak to możliwe?
Jak zbudowane są i jak działają okna pasywne?
Tajemnica działania okien pasywnych tkwi w ich budowie. Składają się one z minimum trzech szyb, odpowiednio ułożonych względem siebie. Ułożenie jest tu kluczowe, aby do wnętrza pomieszczenia wpadało maksimum światła, a jednocześnie aby okna nie przepuszczały ciepła na zewnątrz. Dodatkowo każda szyba pokrywana jest powłoką niskoemisyjną. Drugim istotnym elementem jest rama okna. W przypadku okien pasywnych zrezygnowano z wykorzystania elementów aluminiowych, które tworzą tzw. mostki cieplne. Szukając okien pasywnych zwracajmy uwagę na współczynnik Uw – jest to oznaczenie ilości ciepła uciekającej przez okna. Im jest on niższy, tym niższe są straty. Okazuje się, że w przypadku okien pasywnych ograniczenie strat energii może sięgać nawet 45%!
Comments are closed.