Jeszcze do niedawna można było prefabrykować tylko poszczególne elementy w określonym zakresie, będące dodatkiem do dużych projektów. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać cały obiekt w takiej technologii. Jednym z rozwiązań, które zyskują na znaczeniu, są prefabrykowane ściany betonowe. Jakie są ich mocne i słabe strony?

Czy prefabrykowane ściany betonowe są niedrogie?

Jeśli ktoś zamówi prefabrykowane ściany betonowe, może ponieść mniejsze lub większe koszty. To, co jest zaletą, może być też wadą. Wystarczy tylko, że zamiast standardowych wymiarów potrzebna będzie ściana o innych rozmiarach. Wtedy trzeba będzie przygotować specjalną konstrukcję na utworzenie ściany metodą prefabrykacji. Z tego powodu zamówienie niestandardowej, prefabrykowanej ściany będzie się wiązać ze znacznymi kosztami.

Najczęściej jednak stawia się obiekty na podstawie gotowych projektów architektonicznych. Te z kolei proponują proste rozwiązania konstrukcje, zatem prefabrykowane ściany betonowe doskonale się wpisują w te założenia. Ich przygotowanie nie jest kosztowne – tak naprawdę można nawet zapłacić znacznie mniej niż za postawienie ściany w tradycyjny sposób.

Czy prefabrykowane ściany budowlane przyspieszają budowę?

Tak, zdecydowanie, ściany, które przygotowuje się w gotowych formach i dowozi na miejsce, by je tylko ze sobą połączyć, przyspieszają cały proces stawiania budynku. Oczywiście muszą być spełnione określone warunki, by tak się stało. Powinny to być ściany o standardowych wymiarach, by np. łatwo dało się je przewieźć na plac budowy, a także bez trudu podnieść i dostawić w odpowiednie miejsce.

W przeciwnym razie wykonanie prefabrykowanej ściany „pójdzie” szybko, ale już zadbanie o logistykę może wydłużyć cały proces. Trzeba bowiem bezpiecznie przewieźć ściany, które osiągają inne wymiary, niż te, jakie zwykle się transportuje. Potrzebna będzie fachowa firma dysponująca odpowiednim środkiem transportu i przygotowana na montaż niestandardowych, prefabrykowanych ścian.

Prefabrykowane ściany betonowe o szerokim zastosowaniu

Prefabrykowane ściany betonowe nadają się i do postawienia domu jednorodzinnego, i do obiektu przemysłowego. Budynki te muszą sprostać zupełnie innym wymaganiom i wyzwaniom. Niekiedy więc uniwersalna prefabrykowana ściana średnio może pasować np. do domu jednorodzinnego. Zwłaszcza jeśli jego konstrukcja ma sprostać wysokim oczekiwaniom, chociażby pod względem izolacji termicznej.

Jednocześnie warto wiedzieć, że produkuje się prefabrykowane ściany w różnych wersjach, np. wraz z warstwą ocieplającą lub bez niej. Dlatego też ściany te mogą mieć większą lub mniejszą grubość. Jedyną trudnością, jaka stanie na drodze, będzie znalezienie profesjonalnej firmy, która zaoferuje konkretny wariant takich ścian, które są potrzebne do budowy określonego obiektu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.

Comments are closed.

Pin It