Samochody wyposażone w turbosprężarkę odznaczają się niezwykle efektowną dynamiką jazdy. Jeśli czujesz mocne wciskanie w fotel przy przyspieszeniu, to jest olbrzymie prawdopodobieństwo, że niezależnie od tego, czy jedziesz dieslem, czy samochodem z napędem benzynowym, jest on wyposażony w turbodoładowanie. Za tę przyjemność trzeba czasami jednak zapłacić dość sporą cenę. I to zarówno przy zakupie tego typu auta, jak i przy awarii turbosprężarki. Jej naprawa to droga impreza, kosztująca często tyle, co fajne wakacje w egzotycznym kraju. Dlaczego turbo się psuje? I czy regeneracja jest dobrym wyjściem? 

Turbosprężarki, gdzie i po co są stosowane

Najczęściej turbosprężarki spotykane są w silnikach wysokoprężnych, jednak nie tylko diesle mają przyjemność korzystania z dodatkowej mocy. W tego typu doładowanie coraz częściej wyposażone są również silniki benzynowe – zwłaszcza w samochodach o zacięciu sportowym, chociaż na rynku znajdziemy też modele benzyniaków z turbo o charakterze kompaktowym. 

Warto bowiem zaznaczyć, że dodatkowa moc to nie jedyna zaleta, jaką ma turbosprężarka. Pozwala ona uzyskać wysoki moment obrotowy, co daje wspaniałe przyspieszenie, ale równocześnie poprawia elastyczność pracy silnika i pozwala zastosować mniejsze, a tym samym lżejsze i bardziej ekonomiczne jednostki napędowe, przy zachowaniu sporej mocy, co ma z kolei znaczenie ekologiczne.

Turbosprężarka i przyczyny jej awarii

Awaria turbosprężarki to najgorszy koszmar właściciela samochodu wyposażonego w tego typu układ doładowania. Niestety naprawa tego podzespołu lub jego wymiana jest bardzo kosztowna. Paradoksalnie turbosprężarka pomimo skomplikowanej budowy, jest urządzeniem niezwykle wytrzymałym i wcale nie jest tak łatwo ją popsuć. I jeśli już dojdzie do poważnej usterki, winny jest zazwyczaj użytkownik auta, który po prostu nieumiejętnie obchodził się ze swoim turbodoładowaniem. 

Do najczęstszych błędów, które prowadza do nadmiernej eksploatacji, a tym samym awarii turbo, należy gwałtowne gazowanie na zimnym silniku i szybkie gaszenie silnika po dynamicznej jeździe, co nie pozwala schłodzić sprężarki. A wystarczy naprawdę chwilę poczekać, zanim wyłączy się samochód i wszystko będzie w porządku. Kolejną kwestią jest regularna wymiana oleju, co także ma wpływ na żywotność turbosprężarki. 

Turbosprężarka nowa czy regenerowana

Pocieszające jest to, że awaria turbosprężarki może dotyczyć jej różnych elementów konstrukcyjnych. Dlatego na rynku znajdują się specjalne zestawy naprawcze turbosprężarki, które mogą okazać się skuteczną pomocą (zob. sklep internetowy z częściami samochodowymi iParts.pl). Oferowane są również usługi regeneracyjne. Kiedy decydujemy się na naprawę starej turbosprężarki, musimy jednak zaufać mechanikom, że zrobią to dobrze i że najzwyczajniej w świecie wiedzą, co robią.

Niestety nie zawsze tak jest. Warto zatem zawsze porównać koszty regeneracji starej turbosprężarki i zakup nowej ze świadomością, że oryginalną część wystarczy zamontować i jako nówka będzie na pewno sprawna – poza tym mamy na nią gwarancję producenta. Dlatego przy podjęciu ostatecznej decyzji znaczenie ma też to, ile jeszcze planujemy pojeździć swoim autem i co będzie dla nas bardziej ekonomiczne w danej sytuacji.

Comments are closed.

Pin It